Dovolená v Maroku - zkušenosti

Afrika

Přidal cesta-batohu, dne 8. 10. 2018,  0x

Dovolená v Maroku - zkušenosti

Sníte o tom, že zapomenete na starosti všedního života a ocitnete se v prostředí pohádky Tisíce a jedné noci? Ke splnění vašeho snu je cesta snazší, než si myslíte. Stačí se vydat 3000 km směrem na jih, opustit Evropu přes Gibraltarský průliv a objevit tak zcela nový svět v oblasti Maghrebu na nejzazším severozápadě Afriky zvaný Maroko, oficiálně Marocké království. Je plné tisíce vůní, pozoruhodné marocké kultury, královských měst, vyjížděk do nekonečné pouště, přírodních krás, nakupování na tradičních trzích s vůní koření, posezení u skleničky sladkého marockého čaje i relaxace na prosluněných plážích. Dovolená v Maroku nabízí zkrátka vše k tomu, abyste se cítili jako v jiném světě. Spoustu lidí ale stále k realizaci pobytu v této destinaci odrazuje strach o vlastní bezpečnost a neznalost rozdílné kultury i pravidel země. Jaká tedy dovolená v Maroku podle zkušeností vlastně je? A čeho se vyvarovat, abyste prožili ničím nerušenou dovolenou?


Vychutnejte si nezapomenutelné kouzlo orientu aneb jak se chovat na tržištích a medinách

Královská sultánská města jsou asi největším lákadlem pro turisty, kteří chtějí vidět pořádný kus historie. Fes, Marrákeš, Meknes a Rabat - to jsou královská sultánská města, která mají v historických knihách svá pevná místa. Co by však žádný návštěvník neměl minout, jsou hradbami obehnaná centra měst, nazývaná „mediny“, které působí jako by se v nich zastavil čas. Právě ony v sobě skrývají to pravé kouzlo orientu. Přítomnost kovotepců, tkalců a hrnčířů v úzkých uličkách vás navrátí zpět do minulosti. Medina v arabštině znamená „město“ a jedná se o část starého města nacházejícího se uvnitř hradeb, které se skládá z bludišť uliček podivně propojených mezi sebou. Vyhraďte si na ně nejlépe celý den - věřte nám totiž, že i lidé se skvělým orientačním smyslem se zde lehce ztratí. Mapa je zde absolutně k ničemu a GPS navigace bude mít problém se zachycením signálu. Podle našich zkušeností je většinou ideální taktika projít medinu (kromě té ve Fésu) jedním směrem a po nárazu do městských hradeb se otočit a jít zase jinudy. Tímto způsobem se časem velmi dobře zorientujete.


I zde najdete proslulá tržiště, která nabízí nepřeberný sortiment zboží a typicky marockých suvenýrů všeho druhu. Maročané jsou pověstní svou oblibou ve smlouvání o ceně, vždy proto zkoušejte smlouvat až na 1/3 původně nabídnuté ceny. Někde vás pro zpříjemnění chvíle na přemýšlení pohostí pravým marockým, silně slazeným mátovým čajem. Není ani neobvyklé, že vás prodejce začne oslovovat jako ,,kámoše".
Ohledně jazyka vám bude nejen na tržištích velkou výhodou znalost francouzského jazyka, který zde patří mezi jazyky úřední. Angličtina se zde vyskytuje podstatně méně a jen někteří obchodníci v turistických oblastech zvládají několik vět v češtině. Pokud tedy mluvíte francouzsky či španělsky, ušetříte čas, vyhnete občasným nedorozumněním a bude se vám mnohem lépe obchodovat. A co dále doporučujeme mít sebou nejen na trzích? Mužský doprovod. Pokud se totiž nejen v obchodech a na tržištích nenacházíte v přítomnosti muže, jako se to stalo nám, počítejte s tím, že při smlouvání a ženské nerozhodnosti můžete narazit i na nepříjemné jednání. Proč? Protože více žen bez doprovodu muže nebudí v očích Maročanů úctu.


Jak prožít v Maroku ničím nerušenou dovolenou?

Jak již bylo zmíněno, Marocké království je zcela jiný svět. Pocítíte jej ihned při výstupu z letadla nebo trajektu. Samozřejmě záleží na tom, jakou část Maroka si pro svou dovolenou zvolíte, ale rčení jiný kraj – jiný mrav zde platí dvojnásob a doporučujeme se jím řídit. Čeho se vyvarovat, abyste prožili ničím nerušenou dovolenou?
Maroko je, stejně jako jiné země, směsí přátelských i nepřátelských lidí. Můžete se setkat s pohostiností místních, kteří vás pozvou k sobě domů na typický a zároveň výborný cous-cous nebo tajin. Stejně tak jsme měli štěstí na taxikáře, který nejen, že nás neokradl na kilometrech, ale absolvoval s námi nezištně i prohlídku města.
Bohužel i zde se vám mohou stát zážitky, které vám rozhodně nepřejeme. Lidé, kteří zde byli okradeni nepopisují tento zážitek jako gentlemanské přepadení v pražském MHD, kdy člověku zmizí z kapsy telefon, aniž by si toho všiml, nýbrž jako únos a loupežné přepadení se vším všudy. Vyhýbejte se proto temným uličkám za každých okolností, v denních i nočních hodinách.


Rady a tipy pro větší bezpečnost nejen pro ženy

•    Mějte na paměti, že Maroko je muslimskou zemí. Vyhněte se jakýmkoliv narážkám ohledně víry. Maročané jsou hluboce věřící a uctívají Alláha, vlast a krále.
•    Nikdy před nimi nemluvte jako o ,,Arabech“, ale jako o Maročanech.
•    Ženy by se nikdy neměly pohybovat samy, ani ve dvojici. V opačném případě na vás bude pohlíženo s despektem. 
•    Na veřejnosti nikdy nepijte alkohol a neoblékejte se vyzývavě.
•    I evropská žena by měla mít na veřejnosti neustále zahalená kolena a ramena.
•    I v případě, že se vyhnete nošení minisukně a průhledné halenky, stále mějte na paměti, že zejména v oblastech, které nejsou turistické budete stále středem pozornosti. Nebuďte znechucené, ale ani příliš milé, až se s vámi Maročan pokusí navázat kontakt. Sdělením: ,,Pospíchám za manželem." se s ním slušně a nadobro rozloučíte.
•    Pokud se dostanete do nesnází, stačí někdy hlasitě zavolat „šůma“, což znamená „styďte se!“. Přílákáte tak pozornost okolí a případnou pomoc.

Závěrem je třeba dodat, že bezpečnost v Maroku  je stále na dobré úrovni oproti jiným africkým zemím. Pokud se budete řídit místními pravidly a nebudete se zbytečně vystavovat nebezpečným situacím, prožijete skutečně pohádkovou dovolenou jako v Tisíce a jedné noci. Z vlastní zkušenosti vám můžeme slíbit, že vás Maroko okouzlí natolik, že do něj zavítáte i podruhé. Možná i potřetí.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.