Kam ve Vídni - co vidět za historické památky

Evropa

Přidal kamilcestovatel, dne 27. 12. 2017,  0x

Kam ve Vídni - co vidět za historické památky

Nemusíte cestovat za vzdálenou exotikou, abyste spatřili úchvatná a zajímavá místa. Také Evropa je jich plná. Máte-li volný den, nebo ještě lépe dva, vyrazte do Vídně. Není daleko a budete nadšeni. Krásné město plné nádherných památek vás uchvátí na první pohled. 

Vídeň, město s bohatou a pohnutou historií, má vše, po čem touží srdce každého náruživého cestovatele. Po celý den se můžete kochat památkami beze slov hovořících o dlouhé historii města, zatímco v pauzách si můžete dopřát voňavou kávu společně se slavným vídeňským zákuskem známým jako Sachr. Kdo není na sladké, pochutná si na pravém Wienerschnitzel, který zabere celý talíř.

Vídeň - nejkrásnější rakouské město

Rakouské hlavní město leží na řece Dunaj ve východním výběžku Rakouska. Nejblíže to do Vídně mají jihomoravané, ale ani pro obyvatele vzdálenějších míst není Vídeň nedostupná. Za pár hodinek strávených v autě jste na místě a můžete si vychutnávat toto dechberoucí město plnými doušky.

Rakušané jsou na svou metropoli právem hrdí a sobě i turistům rádi připomínají slavnou minulost města. Historickým památkám proto věnují náležitou péči, která se jim vyplácí. Vídeň je po celý rok bez ohledu na počasí plná nadšených turistů. Které památky byste si rozhodně neměli nechat ujít?

Co navštívit a co vidět ve Vídni

Mezi nejkrásnější vídeňské památky patří mnoho míst, které byste si měli zakroužkovat do mapy. Jedná se zejména o hradní komplex Hofburg, Katedrálu sv. Štěpána, zámek Belvedere a třeba bláznivý dům Hunderwasserhaus.


Hofburg


V centru města leží ohromný hradní komplex, v němž od 13. století žili všichni rakouští vládci. Až do roku 1918 se jednalo o zástupce ze slavného rodu Habsburků. Dnes je Hofburg sídlem rakouského prezidenta. Ten má k dispozici Leopoldovo křídlo, zbytek je přístupný turistům.

Stavba královského sídla započala v roce 1279. Původně strohá středověká tvrz se rozrůstala do rozlehlého a přepychového zámku. Komplex je tvořený 18 budovami a téměř 2 600 místnostmi. Ke komplexu samozřejmě patří další prostory - zahrady, jízdárna apod.

Největšími stavebními úpravami prošel na počátku 20. století, kdy bylo vybudováno nové křídlo. Za vidění stojí samotný hradní komplex včetně královských zahrad. Oblíbené jsou však i interiéry, zejména císařské komnaty, jejichž součástí je Muzeum císařovny Sissi a pokladnice s habsburskými korunovačními klenoty.


Katedrála sv. Štěpána (Stephansdom)


Hledáte-li centrum Vídně, vyhlížejte 137 metrů vysokou věž katedrály. Podle ní se budete ve městě snadno orientovat. V roce 1359 byl položen základní kámen vévodou Rudolfem IV. Habsburským. Že vám toto jméno nic neříká? Zapamatujte si tedy, že Rudolf byl zetěm slavného českého panovníka Karla IV. Tehdy byla Praha významnějším místem než Vídeň a Rudolf se rozhodl Vídeň povznést na stejnou úroveň. A to by nešlo bez katedrály.

Věž katedrály má své vlastní, poněkud lidové jméno Štěpánek. Až si ji budete prohlížet, všimněte si strmé střechy, jejíž sklon dosahuje 80 stupňů. Budete-li poté přemýšlet, zda stojí utrácet peníze za vstup, neváhejte. Kazatelna navržená sochařem Antonem Pilgramem uvnitř katedrály je vskutku nádherná a za ty peníze stojí.


Belvedere


Hradní komplex je hradní komplex, ale Vídeň je proslulá spoustou dalších nádherných paláců. Tím nejkrásnějším je rozhodně vysoce reprezentativní palácový komplex Belvedere. Navrhl jej významný architekt Johann Lucas von Hildebrant, jehož stavby najdeme také u nás. Zámek byl postavený v letech 1714 až 1723 pro prince a slavného vojevůdce Evžena Savojského. Jako rodinné sídlo jej užíval také František Ferdinand d´Este až do roku 1914, kdy byl zavražděn.


Hundertwasserhaus


Vídeň je plná skvostných paláců. My se však zaměříme také na představitele modernější a bláznivější architektury, kterým je obytný dům Hunderwasserhaus. Jeho tvůrce Hundertwasser ze všeho nejvíc na světě nenáviděl přímky, a podle toho vypadá celý dům. Pro některé odborníky prostě splácanina, pro jeho obdivovatele hravý, barevný a velmi nepravidelný dům, ve kterém je radost žít. Vy se na něj alespoň můžete podívat a ocenit můžete stejně pozoruhodný nákupní dům stojící hned vedle od stejného architekta.Kam dál? Mezi další místa, která stojí za vidění patří císařský palác Schönbrunn se žlutou symetrickou fasádou, Galerie Albertina, Habsburská hrobka, Státní Opera, Parlament, Radnice a Muzeum na slavné vídeňské ulici Ringstrasse a samozřejmě centrum veškeré zábavy Prátr či vídeňská ZOO, nejstarší zoologická zahrada v Evropě vůbec.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.