Kam zajít v Římě a co vidět za památky

Evropa

Přidal nicole-dockalikova, dne 2. 08. 2018,  0x

Kam zajít v Římě a co vidět za památky

Řím, hlavní město Itálie, které je spojováno s největšími kulturními památkami. Centrum je součástí dědictví UNESCO a už jenom to vypovídá o tom, že je zde spoustu věcí k vidění. Velmi staré město, které bylo založeno kolem roku 753 pře naším letopočtem. Proto by byla škoda, kdybyste tak krásné město jako Řím nenavštívili.

Pantheon

Nejzachovalejší a nejvýznamnější antický chrám, který je zasvěcen všem bohům. Celá stavba je mohutná a dech beroucí. Při vstupu vás ochromí 16 mohutných sloupů, které jsou jedna z mála dochovaných částí celého objektu. Mimo jiné tato stavba sloužila jako vzor pro mnoho dalších staveb. Vstup je zdarma, takže navštívit toto místo je téměř nutné.

Koloseum

Jedno z největších děl římské architektury. Jeho stavba začala v roce 70 našeho letopočtu a byla dokončena o deset let později. Dříve sloužilo především k pořádání gladiátorských her, popravám a hraní dramat a dalších veřejných událostí. V pozdější době se také Koloseum využívalo jako pevnost nebo křesťanská svatyně. Stavba na to byla ideální, protože dokázala pojmout okolo 50 000 diváků.


Ačkoli dnes je to zřícenina, pořád stojí za vidění. Už jenom kvůli tomu, že patří k symbolům celého Říma.

Bazilika sv. PetraSvatopetrský dóm se nachází ve Vatikánu a je jedna ze čtyř papežských bazilik a zároveň jeden z největších kostelů na celém světě. Ve 13. století začala mít bazilika charakter pevnosti, aby se papežové mohli někam ukrýt v případě ohrožení, budova však zchátrala a ve 14. století vydal papež Mikuláš V. dekret na výstavbu nového chrámu.


Celá stavba, jak zvenku tak uvnitř má svoje nepopiratelné kouzlo. Je zde spoustu soch a zajímavostí, které vás rozhodně ochromí.

Španělské schody

Jedno z nejznámějších barokních schodišť na světě. Tyto schody dal postavit papež Inocent XIII. a vedou ke kostelu Santa Trinita dei Monti, který je zasvěcen Nejsvětější trojici. Je to oblíbené místo pro romantické schůzky a také tam rádi lidé jenom tak sedí s přáteli nebo sami a užívají si krásu okolí.

Vatikán

Vatikán je vnitrozemský stát uvnitř Říma. Jde o nejmenší stát na světě, ale určitě má spoustu míst, které je dobré navštívit. Jeho hlavní dominantou je bezpochyby Bazilika sv. Petra a Sixtinská kaple. To však není jediné. Můžete zde navštívit také spoustu paláců a muzeí, které jsou opravdu nádherné a stojí za to, aby je člověk viděl na vlastní oči.

Fontána čtyř řekFontána italského sochaře Berniniho, která zobrazuje sochy říčních bohů, byla postavena pro papeže Innocenta X. Každá socha symbolizuje jednu velkou řeku – Nil, Dunaj, Gangu a Rio de la Plata. Na celé fontáně je však mnohem více soch květin a zvířat. Každá ze soch má nějakou symboliku a určitě stojí za zjištění, co která socha znamená. Je to jedna z nejpompéznějších fontán v celém Římě, a pokud rádi oceníte krásu a máte rádi romantickou atmosféru, budete z této fontány nadšení.

Trastevere

Městská část Říma, kterou obývají lidé, kteří se považují za původní a stále dodržují nejrůznější zvyky a tradice. Celá čtvrť je velmi unikátní, už jenom kvůli svým typickým uličkám, které nikde jinde neuvidíte.


Je zde také velká spousta turistických lákadel, jako jsou například restaurace a hospůdky. Největší je však trh Porta Portese, která vás přenese do jiné doby.

Piazza Colonna

V centru města se nachází náměstí Piazza Colonna. Nachází se zde vítězný sloup Marka Aurelia a po něm je i pojmenované celé náměstí. Na sloupu je spousta reliéfů, které zobrazují slavné bitvy, kterých se Markus Aurelius účastnil.


Na celém náměstí je však mnohem více k vidění. Jsou zde paláce Ferraioli a Wedekind, který byl sídlem slavného italského deníku IL Tempo. Nachází se zde také zajímavý kostelík Santi Bartolomeo ed Alessandro dei Bergamaschi. Nejdůležitější budovou je však palác, kde sídlí italská vláda – Palazzo Chigi.

Fontána di TreviNejkrásnější a největší římská fontána, která měří necelých 30 metrů. Dominantou je barokní sousoší, která se také stalo symbolem celého Říma. V minulosti fontána sloužila jako zásobárna pitné vody. Uprostřed fontány stojí nejhonosnější socha boha moře Neptuna, která je tažena mořskými koníky. Kolem něj je spousta dalších soch, které mají svou vlastní symboliku.


Celá fontána je velmi famózní a je opřena o legendu, která říká, že když jste u fontány poprvé a hodíte do ní minci, zaručí vám, že se do Říma vrátíte. Druhá návštěva fontány a mince, kterou do ni hodíte, vám zajistí romantickou lásku. A třetí hození mince do fontány vám zajistí svatbu.

Kostel Santa Maria sopra Minerva

První kostel v Římě, který je zároveň městským dominikánským kostelem. Na pohled je velmi skromný, protože není nijak honosně zdobený, ale i tak má své kouzlo.


I tady naleznete pověst, která říká, že zde zemřela sv. Kateřina ze Sieny. Její tělo bylo pohřbené do základů kostela a náhrobek naleznete před hlavním oltářem. Místnost, ve které údajně sv. Kateřina zemřela, je přístupná na požádání. Jedna z dalších zajímavostí je, že se zde konal proces se známým astronomem a fyzikem Galileo Gelileiem.

Piazza Navona

Nejslavnější barokní náměstí. Dnes zde můžete najít spoustu pouličních umělců, jako jsou například malíři nebo hudebníci. V noci zde můžete zažít typický italský život, protože ve večerních hodinách celé náměstí ožívá. Nacházejí se zde také nejznámější fontány.

Andělský mostAndělský most spojuje oba břehy Tibery. Postavil ho císař Hadrián, ale andělský se jmenuje kvůli legendě o andělovi a sv. Řehoři. Na celém mostě je deset impozantních soch andělů. Můžete si tady užít příjemnou procházku a po cestě obdivovat zajímavé sochy. Most spojuje cestu k Andělskému hradu.

Andělský hrad

Císař Hadrián nechal postavit tento hrad jako své mausoleum. Vede k ní výše zmíněný Andělský most. Své jméno získal podle zjevení archanděla Michaela, který sdělil papežovi konec morové epidemie. Hrad byl využíván v době nepokojů papeži a církev ho využívala jako vězení a mučírnu.


Zvenku hrad sice nevypadá honosně, ale uvnitř změníte názor. Uvnitř se nachází zdobené stropy a stěny, obrazy a velkým lákadlem je také krásná koupelna, která je považována za jednu z nejkrásnějších v celé historii.

Forum Romanum

V minulosti šlo o jedno z největších centrum města, kde byla spousta významných veřejných budov. Bohužel ve 4. století území zpustlo a zarostlo. Naštěstí v období renesance se Forum Romanum začalo znovu obdivovat. V této době zde také začaly probíhat vykopávky, které probíhají až do dnes.


Nachází se zde hodně zajímavých památek. Mezi ně například patří Oblouk Septimia Severa a Titový oblouk. Tyhle dvě památky jsou unikátní tím, že zde stály i v době, kdy vše ostatní bylo zničeno. Dále zde můžete vidět také zbytky budov. Mezi nimi najdete například Maxentiovu baziliku nebo Saturnův chrám.

Památník Viktora Emanuela II.Tento velkolepý památník oslavuje sjednocení Itálie. Nachází se na Benátském náměstí. Pro Italy je tato stavba velmi důležitá a posvátná. Dokazuje to třeba to, že na tomto místě nesmíte křičet, běhat nebo si sedat na schody.


Památník je velmi honosný a je na něm spousta soch. Můžete zde vidět sochu krále Viktora Emanuela II. Nebo okřídlenou sochu Vítězství. Jako u většiny památníků i u této je velká symbolika i u ostatní výzdoby. Už jenom kvůli tomu, jak je celý památník významný pro Italy byste jeho návštěvu neměli vynechat při návštěvě Říma.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.