Metro ve Vídni - vše co potřebujete vědět

Evropa

Přidal kamilcestovatel, dne 27. 12. 2017,  0x

Metro ve Vídni - vše co potřebujete vědět

Rakouská metropole Vídeň je úchvatné město, které leží kousek od českých hranic. Není divu, že jej Češi velmi rádi navštěvují. Důležitou spojnici mezi jednotlivými památkami a významnými turistickými cíle je městská hromadná doprava. My se zaměříme na metro - na linky, stanice i ceny jízdného.


U-Bahn - vídeňské metro a trocha historie

Každé větší a moderní město v Evropě disponuje pohodlným způsobem veřejné dopravy umístěné pod zemí a určené pro co nejrychlejší přepravu co největšího množství lidí - metro. Ve Vídni je to U-bahn. Poprvé bylo otevřeno 8. května 1976.

Na místě metra původně existovala městská dráha a to již od roku 1898. V roce 1968 byla zahájena přestavba zastaralé dráhy a výsledkem bylo podzemní metro (U-Bahn) a pozemní rychlodráha (S-Bahn). První úsek nového a moderního metra byl postaven v letech 1976 až 1982. Od té doby se vídeňská U-Bahn rozšiřuje a modernizuje.


Vídeň - síť a mapa metra

Dnes má Vídeň celkem 5 linek metra - U1, U2, U3, U4 a U6. Linka U5 je teprve (nebo spíše neustále) v plánu. Jednotlivé linky se vzájemně kříží v centru města a stejně jako v Praze významně urychlují dopravu po celém městě. Vstup do stanic metra poznáte velice snadno díky výrazným modrým cedulím s velkým nápisem U. Barevně jsou také odlišeny linky metra. Každá linka má nejméně 3 přestupní stanice.


Vídeňské metro a jeho linky:

  • U1 (červená linka) - spojuje Leopoldau a Reumannplatz
  • U2 (fialová linka) - vede mezi Seedstadt a Karlsplatz 
  • U3 (oranžová linka) - je spojnicí mezi místy Simmering a Ottakring 
  • U4 (zelená linka) - propojuje Heiligenstadt a Hütteldorf 
  • U6 (hnědá linka) - začíná na Floridsdorf a končí na Sibenhirten 


Proč nemá vídeňské metro linku U5? Linka U5 již byla mnohokrát v plánu, dosud se ji ale nepodařilo vybudovat. Měla by vést do severovýchodní částí Vídně.


Vídeň - stanice metra

Vyjmenovávat všechny stanice vídeňského metra nemá žádný smysl ani efekt. My se proto zaměříme na turisticky nejdůležitější z nich.


Stephansplatz

Jedná se o přestupní stanicí spojující linky U1 a U3. Pro turisty je asi nejdůležitější, protože se nachází v centru města přímo u Katedrály sv. Štěpána (Stephansdom).


Schönbrunn

Tato stanice získal svůj název podle císařského paláce a jeho zahrad. V blízkosti této stanice se nachází také bludiště a ZOO.


Praterstern

Kdo by neznal Prater. Také do zábavního parku se dostanete jednoduše metrem. Stačí dojet na přestupní stanici spojující linky U1 a U2.


Erdberg

Pokud vyrazíte do Vídně dálkovým autobusem, dorazíte právě na tuto stanice. Odsud vám pojede metro přímo do centra.


Náš tip: Stáhněte si mapu Vídeňského metra do svého mobilního telefonu. K dispozici jsou samozřejmě různé aplikace, která vám cestu metrem po Vídní usnadní.Mapa vídeňského metra


Vídeň - ceny jízdného v metru

Nečekejte žádné překvapení. Placení jízdného funguje podobně jako v Praze. Jízdné si zakoupíte v samoobslužných automatech, které najdete v každé stanici metra. Je jich tam dost, aby cestující nečekali v dlouhých frontách, takže si připravte hotovost nebo platební kartu.

Nemáte-li rádi automaty, můžete si jízdenky koupit také v trafikách nebo na kontaktních místech, které jsou umístěné ve vestibulech metra stejně jako automaty. Využít můžete také mobilní telefony a zakoupit si jednorázovou nebo celodenní jízdenku prostřednictvím SMS zprávy.


Druhy a ceny jízdného:

  • Jednorázové jízdné - 2,20 eur (pro děti stojí 1,10 eur)
  • 24 hodinové jízdné - 7,60 eur
  • 48 hodinové jízdné - 13,30 eur
  • 72 hodinové jízdné - 16,50 eur
  • Týdenní jízdné - 16,20 eur (platí od pondělí do pondělí)


Samozřejmě platí, že lístek si musíte označit při vstupu do metra, jinak je neplatný. Platí nejen v metru, ale také v tramvajích, autobusech a S-Bahn. Zdarma jezdí pouze děti ve věku do 6 let. Děti mezi 6 až 15 rokem jezdí zdarma v neděli, ve státní svátky a během školních prázdnin.

Co je Vienna City Card a kdy se vyplatí?

Plánujete-li ve Vídni strávit více denní, je skvělou alternativou oficiální vídeňská turistická karta Vienna City Card. Nabízí nejen slevy na vstupy do vybraných památek a dalších významných míst, ale i jízdné v MHD. Karta platí 24, 48 nebo 72 hodin.

Červená karta - jízdné na MHD a přes 210 slev, cena 13,90 eur na 24 hodin, 21,90 eur na 48 hodin a 24,90 eur na 72 hodin

Bílá karta - zahrnuje navíc také prohlídku města s průvodcem a 24 hodinovou dopravu na Hop-On Hop-Off, cena 28 eur na 24 hodin, 31 eur na 48 hodin a 35 eur na 72 hodinTuristé mohou využít aplikaci pro mobilní telefony Vienna City Card APP, která je k dispozici jak pro iOS, tak i Android v anglickém či německém jazyce.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.