Slovenské hrady a zámky

Evropa

Přidal cestujemeslaskou, dne 8. 10. 2018,  0x

Slovenské hrady a zámky

Cestování po hradech a zámcích je určitě skvělý způsob trávení času, když máte volnou chvíli a chcete vidět něco nového. A jestli jste u náš už navštívili všechny, můžete si zajet na Slovensko, kde se nachází také spoustu krásných hradů a zámků.

Oravský hrad

Dominantou oravského regionu je právě Oravský hrad. Tento hrad je zajímavý především pro to, že v roce 1922 zde byly natáčeny některé scény ze známého filmu Upír Nosferatu. V případě, že se rádi bojíte, můžete během sezóny jít na netradiční noční prohlídku, která bude určitě zajímavým zážitkem. Ale pozor, když se vydáte na prohlídku tohoto hradu, budete muset vystoupat po velkém množství schodů.

Bratislavský hradSymbol hlavního slovenského města a jeden z nejkrásnějších slovenských hradů, který byste neměli vynechat, když se rozhodnete vydat na prozkoumání slovenských hradů. V minulosti hrad sloužil jako pevnost, sídlo Ferdinanda I. Habsburského nebo významné církevní středisko. V roce 1811 byl hrad zasažen požárem a jeho vzhled nebyl vůbec tak atraktivní jako dnes. Do roku 1954 byl pouhou chátrající troskou.

Hrad Červený Kameň

Nedaleko vinařského města Modry se nachází hrad Červený Kameň. K tomuto hradu se váže pověst o vzniku, která vypráví, že se dvanáct mudrců radilo, kde je nejlepší místo proto, aby hrad postavili. Nejmladší navrhoval místo současné polohy hradu, ale zbylých jedenáct se rozhodlo pro Kukle, i když se říkalo, že tam straší. Když začala práce, tak se děly divné věci. Hodné víly přenesly hrad na sousední kopec. Poté se znovu sešla rada mudrců a tentokrát se už rozhodli pro současné místo, kde výstavba začala a proběhla v klidu až do podoby, kterou známe dnes.

Zvolenský hrad

Zvolenský hrad se nachází v centru Zvolena a je národní kulturní památkou. V současnosti prostory hradu využívá Slovenská národní galerie pro trvalou expozici, takže je zde určitě spousta zajímavých věcí k vidění.

Bojnický zámekPřestavěný goticko-renesanční zámek, který se nachází jenom tři hodiny od Brna. Stejně jako Bratislavský hrad byl i tento zámek zničen požárem, po kterém byl celý zrekonstruován. Zámek je jedním z nejnavštěvovanějších v celém Slovensku.

Trenčínský hrad

Když se vydáte na prohlídku Trenčínského hradu, určitě budete potěšeni tím, že kromě samotného hradu zde můžete vidět mnohem více. Můžete zajít do muzea, kde kromě obrazů uvidíte i historické zbraně a pravěké exponáty. Dále můžete vystoupat na Matúšovu věž, kde se vám naskytne nádherný výhled na město Trenčín.

Kežmarský zámek

Kežmarok byl původně hrad, který byl v sedmnáctém století přestavěn na renesanční zámek. Při prohlídce areálu zámku se můžete jít podívat do muzea, které vám poskytne zajímavou podívanou, ale to ještě není vše, co vám tenhle zámeček může nabídnout. Prohlídku můžete spojit také s návštěvou hradní kapličky a vyhlídkové věže.

Hrad DevínJeden z nejznámějších hradů je Devín, který se nachází u Bratislavy. Je umístěn nad soutokem Dunaje a Moravy což samo o sobě je něco, co stojí za vidění. Jelikož se jedná o jednu z nejstarších slovenských památek, při prohlídce budete cítit, jak touto památkou prostupovala historie. Navíc zde uvidíte i unikátní hradní studnu, která je hluboká až 55 metrů.

Nitranský hrad

Krásný Nitranský hrad se nachází na vrcholu v centru města a je jeho výraznou dominantou. V hradním areálu se také nachází Katedrála svatého Jimrama, mohutné opevnění a biskupský palác. Kvůli velkému množství rekonstrukcí, kterými hrad prošel, je současná podoba velmi vzdálená tomu, jak hrad vypadal dříve. Nejblíže k původnímu vzhledu má bazilika svatého Jimrama. I přes to, že dnes na hradě sídlí biskupský úřad, je hrad přístupný pro veřejnost, kde si můžete vybrat z několika variant prohlídky.

Ľubovňanský hrad

Nad městem Stará Ľubovňa se nachází částečně zachovaný hrad, který stojí na vápencovém kopci. Zajímavostí je, že tento hrad byl téměř 300 let v polské zástavě. Dnes je nejstarší částí hradu kruhová věž s pilíři a přilehlý gotický palác. Uvnitř mimo jiné můžete vidět velmi zachovanou mučírnu a muzeum, kde se nachází historická expozice, expozice dobového nábytku a zbraní a expozice, která vás seznámí s životem posledních majitelů hradu.

Spišský hradJedna z nejrozsáhlejších hradních zřícenin Evropy se nachází nedaleko městečka Spišské Podhradie. Hrad je zapsaná do kulturního dědictví UNESCO a už to svědčí o tom, že jde o krásný hrad. Velkou výhodou je, že si můžete vybrat, zda prohlídku absolvujete sami nebo půjdete s průvodcem, který vám dokáže sdělit spoustu zajímavých informací.

Čachtický hrad

Zřícenina hradu se nachází poblíž obce Čachtice v Malých Karpatech. Hrad je známý především díky šlechtičně Alžbětě Báthoryové, která prý nechala zavraždit stovky děvčat kvůli tomu, aby se mohla koupat v jejich krvi a udržela si tak mladistvý vzhled. Kromě této poněkud děsivé historce si zde můžete užít i krásný výhled a navštívit přísně chráněnou národní přírodní rezervaci Čachtický hradní vrch.

Městský hrad v Kremnici

Městský hrad tvoří soubor středověkých budov, které byly určeny pro různé účely. Postupně vznikaly od poloviny 13. století do konce 15. století. Při vstupu do komplexu projdete po kamenném mostě, který vás dovede k velké bráně. Za branou uvidíte nejstarší stavbu města, Kostnici svatého Ondřeje, která se skládá z kaple a vlastní kostnice. Hlavní stavbou celého areálu je Kostel svaté Kateřiny, které byla přestavena v renesančním slohu. Dále zde můžete ještě vidět Hodinovou věž, starou radnici a spoustu dalších zajímavých míst.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.