Termální lázně Maďarsko - kompletní rádce

Evropa

Přidal evkazmesta, dne 28. 12. 2017,  0x

Termální lázně Maďarsko - kompletní rádce

Jestli je Maďarsko něčím opravdu známé, pak jsou to termální lázně. Právě nyní během zimy je ideální čas pro jejich návštěvu. Odpočinete si a naberete síly po vánočních svátcích a bouřlivých oslavách nového roku. Když vás neohřejí sluneční paprsky, udělají to za ně horké vodní lázně.


Budapešť - město odpočinku a zábavy

Nejen v Budapešti, ale v celém Maďarsku se nachází termální lázně. Mohou za to Římané, kteří založili provincii Pannoniu. Během své nadvlády zjistili, že se jedná o zemi bohatou na léčivé prameny, a proto zde vybudovali stovky menších i větších lázní.

Termální lázně mají na člověk pozitivní vliv. Prospívají zdraví a podporují dobrou náladu. Proč tomu tak je? Přírodní termální prameny obsahují cenné minerální látky. Relaxaci podpoří příjemná teplota vody mezi 30 až 40 °C po celý rok bez ohledu na roční období.


Přehled maďarských lázní na mapě


Ty nejoblíbenější se nachází v Budapešti, jejíž jedna část se za Římanů nazývala Aquincum. Přímo pod Budapeští se totiž nachází geologický zlom, díky kterému ze země vyvěrá přes 120 termálních pramenů. Každý den zde vyvěrá až 70 milionů litrů vody! Nejteplejší z nich má téměř 77 °C.



Nejlepší termály v Budapešti

Právě budapešťské lázně jsou úchvatné nejen kvůli hřejivým a léčivým termálním pramenům, ale zaujmou i historickou architekturou. Nečekejte vždy moderní lázně, ani aquaparky. Děti si zde příliš zábavy neužijí. Pro dospělé je však návštěva těchto lázní výjimečným zážitkem i díky prostředí, ve kterém se nachází. Dýchá z nich bohatá historie sahající až k dobám římské a turecké nadvlády.


Széchényi 


Tyto populární lázně se nachází přímo v centru maďarské metropole v Budapešti a patří k největším lázním v Evropě vůbec. Postaveny byly novobarokním stylu v letech 1909 až 1913 poté, co geologové náhodou narazili na teplé prameny. Na jejich místě se původně nacházely artézské lázně z roku 1891. Budova lázní má dvě naprosto totožné poloviny. 

Oficiální stránky: www.szechenyibath.hu (anglicky, německy)


Gellért


Druhé nejslavnější budapešťské lázně jsou součástí stejnojmenného hotelu. Budova hotelu a lázní v secesním art noveau stylu pochází z let 1912 až 1918. Návštěvníci si mohou odpočinout a nabrat síly ve třinácti různých termálních bazénech. Vedle bazénů s léčivou mohou využít také bazény s normální vodou, vířivky i sauny.

Oficiální stránky: www.gellertbath.hu (anglicky, německy)


Rudas


Jedny z nejstarších lázní byly vybudovány v polovině 16. století v době, kdy Budapešť podléhala turecké nadvládě. Najdete zde šest termálních bazénů s vodou o teplotě 16 až 42 °C, plavecký bazén a wellness část. Za nejkrásnější je považována místnost s bazénem ve tvaru osmiúhelníku, nad kterým se klene velká prosklená kupole.

Oficiální stránky: www.en.rudasfurdo.hu (anglicky, německy)


Király


Vznikly zhruba ve stejné době jako lázně Rudas. Založil je turecký paša a vliv turecké říše je na lázních patrný dodnes. Dnes jsou známé také jako královské lázně. Toto přízvisko však lázně získaly až v 19. století, kdy je koupila rodina Königů. Neváhali a lázně pojmenovali podle maďarského překladu svého jména. Na rozdíl od ostatních lázní nemají vlastní pramen a voda je přiváděna z dalších budapešťských lázní Lukácz.

Oficiální stránky: www.en.kiralyfurdo.hu (anglicky, německy)


Lukács


Zdejší termální prameny byly k léčení využívány již od 12. století. Pravé lázně však byly na jejich místě postaveny teprve v druhé polovině 19. století. Lázně čerpají vodu ze 17 pramenů prospívající lidem, které trápí problémy s bolavými klouby. K dispozici jsou také sauny a parní komory.

Oficiální stránky: www.en.lukacsfurdo.hu (anglicky, německy)



Nejoblíbenější maďarské lázně mimo hlavní město

Výběr lázní v Maďarsku je neuvěřitelně pestrý. Proto jsme pro vás vybrali ty nejlepší z nich. Nechte se inspirovat a vyrazte za odpočinkem do Maďarska. 


Mosonmagyárovár


Ve městě Moson se nachází termální lázně, jejichž voda patří k pěti nejléčivějším pramenům v Evropě. Zdejší voda má skvělé účinky na celý pohybový aparát a pomáhá i při chronických potížích s dýchacími cestami. V areálu se nachází různé bazény, přičemž ten nejteplejší má teplotu vody 38 °C. Návštěvu zpříjemní různé masáže či bahenní zábaly.

Oficiální stránky: thermal-movar.hu/svk/ (slovensky, anglicky, německy)


Györ


Moderní lázně ve městě Györ jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Kromě venkovních a vnitřních bazénů s léčivou termální vodou mohou hosté navštívit saunový svět s různými druhy saun. Specialitou lázní Györ je tmavá jeskyně, v níž se nachází voda o teplotě 39 °C. V klidném a tmavém prostředí jeskyně se prý relaxuje nejlépe. Dětští návštěvníci zase mají nejradši aquapark s tobogány a dalšími vodními atrakcemi.

Oficiální stránky: rabaquelle.hu/cs/ (v češtině)


Bükfürdö - Bük


Další lázeňské město Bük leží nedaleko českých hranic. Pražané to do zdejších lázní mají “pouhých” 400 km, což není nic strašného. V areálu o velikosti 14 hektarů leží 32 bazénů s termální i normální vodou. Pro děti i dospělé je určné moderní hřiště, kde se zabaví na celé hodiny. A rodiče mohou relaxovat a využívat wellness a léčebné procedury dle libosti. Na své si přijdou i aktivní lidé. Zahrát si zde mohou beach volejbal, badminton, fotbal i stolní tenis.

Oficiální stránky: bukfurdo.hu/cs/ (v češtině)


Sarvár


Podobně jako Budapešť není Sarvár jen lázeňským městem. Je to také místo velice bohaté na historické a kulturní památky jako například fascinující renesanční zámek Nádasdy-vár postavený na místě středověké tvrze. Na nádvoří zámku se konají koncerty, festivaly, jarmarky či vinobraní. Zdejší dva termální prameny jsou zcela výjimečné. První pramen má teplotu 43 °C a je ideální pro léčbu pohybového ústrojí. Teplota druhého pramene je dokonce 83 °C a kromě koupelí se používá k výrobě tradiční sarvárské termální krystalické soli.

Oficiální stránky: sarvarfurdo.hu (v češtině)


Hévíz


Toto místo je skutečnou geologickou raritou. Hévíz je největší přírodní jezero s léčivou vodou na světě. Jeho teplota se v létě pohybuje mezi 33 až 35 °C a v zimě mezi 26 až 28 °C. Pod 20 °C teplota klesá pouze při velmi nízkých teplotách 20 °C pod nulou a více. Nachází se v přírodním parku uprostřed lesa, který jezeru zajišťuje ochranu před větrem a nečistým ovzduším. Léčivá je nejen voda, ale také bahno, které má dokonce intenzivnější účinky. Je bohatý na radium, který mírní bolest, podporuje regeneraci a uklidňuje nervy.

Oficiální stránky: spaheviz.hu/en (anglicky, německy)


Harkány


Na jihu Maďarska leží sirné lázně Harkány. Není to žádný kousek. Cesta sem trvá nejméně 7 hodin jízdy autem. Stojí to však za to. Zdejším lázním dal vznik extrémně teplý sirný pramen. Pokud sem navíc vyrazíte na jaře nebo v létě, užijete si nádherné zelené prostředí. Lázně se totiž nachází uprostřed rozlehlého parku. Součástí areálu je také koupaliště Štrand.

Oficiální stránky: harkanyfurdo.hu/en (anglicky, německy)


Mezökövesd


Stejně daleko jako Harkány se nachází další velice populární maďarské lázeňské město Mezökövesd, které patří k nejvíce navštěvovaným městům vůbec. Zdejší voda je mírně radioaktivní a obsahuje spousty minerálů. Vrty léčivých pramenů se nachází v hloubce až 2 kilometry pod povrchem a voda má teplotu až 90 °C. K rekreačním účelům je využívána klasická termální voda o teplotě kolem 30 °C, což je v takovém běžném plaveckém bazénu prostě úžasná věc.

Lázně Mezökövesd jsou opravdu rozsáhlé a tvoří jej 3 části - léčebná, krytá a zábavní. Díky vyšším teplotám vody lze všechny části využívat i během chladné zimy. Nejen starší a nemocní lidé sem jezdí za úlevou a odpočinkem, tyto lázně milují také děti, které si užijí hodně zábavy na vodních atrakcích. Areál nabízí také další možnosti aktivit - sauny, procedury i krásný park ideální pro procházky.

Oficiální stránky: zsory-furdo.hu (slovensky, anglicky, německy)



Co s sebou do termálních lázní

Před odjezdem do maďarských lázních si zabalte vše potřebné. Jistě, nejedete mimo civilizaci a vše potřebné zakoupíte na místě. Proč si ale přidělávat starosti navíc? Sebou si nezapomeňte přibalit nejméně dvoje plavky, velkou osušku, přezůvky vhodné do mokrého a vlhkého prostředí a župan. Vhodná je koupací čepice, pokud si nechcete namáčet vlasy. 

V lázních se běžně domluvíte anglicky či německy a vždy je v nich k dispozici občerstvení. Dobré lázně mívají i vlastní restauraci a ubytovací prostory. Předem si zjistěte, zda lázně přijímají platební karty a podle svého uvážení si sebou vezměte dostatek finanční hotovosti. 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.