Velikost a váha příručního zavazadla do letadla

Cestujeme letecky

Přidal cesta-batohu, dne 21. 09. 2018,  0x

Velikost a váha příručního zavazadla do letadla

Všechny letecké společnosti povolují mít příruční, nebo-li kabinové zavazadlo po celou dobu zdarma u sebe na palubě. Každá z nich však má pro jeho rozměry a váhu jiné interní předpisy, které nařizují jak takové zavazadlo smí vypadat a vážit. Snad každý, kdo někdy cestoval letadlem proto řešil otázku, zda se dokáže se svými věcmi vejít pouze do daných rozměrů příručního zavazadla, nebo pro ně bude potřebovat i odbavené zavazadlo do podpalubního prostoru. Proč je vlastně kabinové zavazadlo omezeno váhovým a rozměrovým limitem? Omezení rozměrů má zajistit dostatek prostoru pro zavazadla všech cestujících a váhový limit je stanoven zejména kvůli únosnosti odkládacích skříněk. Ovšem v neposlední řadě slouží také jako dodatečný příjem přepravce, zejména nízkonákladových leteckých společností. Pokud vás tedy zaujme letenka za lákavou cenu pouze s příručním zavazadlem, je třeba myslet na to, že v případě překročení jeho rozměrů či váhy za něj můžete zaplatit klidně i dvojnásobek ceny letenky. Následující informace vám pomohou se takové situaci vyhnout a vybrat takové příruční zavazadlo, které které vám povolí i ty nejpřísnější aerolinky.

Rozměry a váha příručního zavazadla nízkonákladových a velkých aerolinií

Jak již bylo uvedeno, každá letecká společnost má pro kabinová zavazadla svá vlastní pravidla. Kromě povolených rozměrů a váhového limitu má každý dopravce daný také počet zavazadel, které si cestující může vzít sebou do letadla. Povoleno je 1 nebo 2 příruční zavazadla (menší kabelka s kufříkem či batohem). V případě, že jste zakoupili letenku u „velké“ aerolinky, příruční zavazadlo není potřeba přehnaně řešit. Linky jako ČSA, Lufthansa, Emirates, Turkish Airlines apod. rozměry zavazadel až tak striktně nehlídají. I příruční kufr nebo až 40litrový batoh vám na palubu vezmou bez problémů. Naopak nízkonákladové aerolinky mají na palubní zavazadla poměrně přísné limity a v případě překročení rozměrů či váhy vás nutí za batoh nebo kufr připlatit v průměru 40 Euro. Jak má tedy zavazadlo vypadat? Ať už si vezmete sebou na palubu batoh či kufřík, pamatujte na to, že rozměry i váha nesmí být větší, než je uvedeno! A to ani o 1 cm nebo 0,5 kg. Požadované rozměry a váhu naleznete vždy na internetových stránkách dopravce.       

Nejčastější velikostí příručních zavazadel nízkonákladových leteckých společností jsou rozměry 55×40×23 cm. Platí pro dopravce jakými jsou například Wizz Air, Germanwings, Norwegian, Eurowings a Niki. Rozměry 55×40×20 cm si nárokují španělští dopravci Volotea a Vueling nebo turecká nízkonákladová společnost Pegasus Airlines. Známý irský dopravce Ryanair má stejné povolené rozměry, ale protože v posledních dvou letech stále mění svá pravidla pro kabinová zavazadla, doporučujeme sledovat situaci na jeho internetových stránkách. Nejvstřícnější ohledně rozměrů jsou aerolinky Easyjet, Jet2.com a smartwings, které povolují 56×45×25 cm.
Váhový limit nízkonákladových společností je 8 a 10 kg. Nárok na 8kg příruční zavazadlo máte s aeroliniemi smartwings, Germanwings, Eurowings a Niki a na 10kg s Jet2.com, Volotea, Vueling a Ryanair. U známého dopravce easyjet, jako jediného, není váhový limit stanoven.


Je lepší kufr, turistický batoh nebo příruční batoh do letadla? 

Každé příruční zavazadlo má své výhody i nevýhody a každé se hodí na jiný druh cestování. Pro aktivní cestovatele se hodí turistické batohy, pro podnikatele a lidi, kteří zůstávají na jednom místě se hodí spíše palubní kufry. Výhoda palubních kufrů je, že jsou většinou navržené tak, abyste si je mohli bez problémů vzít do kabiny velkých aerolinek. Většinou se trefí i do rozměrů nízkonákladových aerolinií, tam to ale raději vždycky dvakrát ověřte.
Pro vyřešení problémů s rozměry vám pomůže palubní batoh. Je navržen tak, aby svými rozměry vyhovoval i nízkonákladovým aerolinkám a přitom se do něj vešlo dost oblečení a dalších nezbytností. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, palubní batohy pojmou 28 až 44 litrů. Některé navíc mají speciální stopovací systém. Jde o bezpečnostní prvek, který funguje na principu nálezů a ztrát. Jakmile váš ztracený nebo ukradený batoh někdo najde, dá vám snadno vědět, že jej má u sebe, aniž by znal vaše kontaktní údaje.

Praktické rady, jak se vyhnout poplatkům za příruční zavazadlo

Nic nedokáže tak znepříjemnit cestu, jako když u gatu zaplatíte 40 euro za zavazadlo, které se nevejde do přihrádky. Kromě výběru správného zavazadla a věnování pozornosti rozměrům před odletem, existují i další typy, jak se vyhnout zbytečným poplatkům za zavazadlo. Cestujte na lehko a pokud si sebou berete větrovku a mikinu, nechte si je zkrátka v ruce. Na to vám totiž nemůže žádná aerolinie nic říci. Neberte si zakázané věci, které stejně nebudete potřebovat a místo kufru cestujte s batohem. První věc, kterou udělejte po příjezdu na letiště: zkuste nacpat vaše zavazadlo do měřících přihrádek, které jsou zdarma dostupné v odletových halách.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.