Vídeň - městská hromadná doprava

Evropa

Přidal kamilcestovatel, dne 27. 12. 2017,  0x

Vídeň - městská hromadná doprava

Stejně jako Praha má Vídeň propracovaný systém městské hromadné dopravy sloužící k rychlé přepravě cestujících. S oblibou ji využívají nejen místní obyvatelé, ale také turisté. Díky MHD si totiž mohou nejdůležitější místa ve Vídni prohlédnout třeba jen za jeden den.


MHD - metro, tramvaje, autobusy i vlaky

Městská hromadná doprava, pro kterou se využívá zkratka MHD, využívá stejné dopravní prostředky jako my - autobusy, tramvaje, metro a příměstské vlaky. Všechny druhy dopravy jsou propojené tak, aby usnadňovaly dopravu po celém městě i jeho nejbližším okolí. Stejně jako u nás pro MHD existuje jedna společná jízdenka.

Mapa MHD ve Vídni


Jízdenky na vídeňské MHD lze koupit:

 • v trafikách

 • v kontaktních místech

 • v samoobslužných automatech

 • prostřednictvím SMS zprávy


Ceny jízdného:

 • jednorázová jízdenka - 2,20 eur

 • jízdenka na 24 hodin - 7,60 eur

 • jízdenka na 48 hodin - 13,30 eur

 • jízdenka na 72 hodin - 16,50 eur

 • jízdenka na týden (od pondělí do pondělí) - 16,20 eur


  Metro

  Nejrychlejší částí vídeňské MHD je metro neboli U-Bahn. Celkem má 5 linek - U1, U2, U3, U4 a U6, které se kříží v centru města. Jako turista pravděpodobně nevyužijete žádný jiný dopravní prostředek, pokud se neubytujete někde mimo jeho dosah. Využívat jej můžete každý den od 5 hodin ráno až do 0.30 hodin po půlnoci.


  Tramvaje

  Vedle metra ve Vídni velice dobře funguje tramvajová metra. Ta zde existuje od roku 1865 a aktuálně je v provozu 29 tramvajových linek - klasických i nízkopodlažních pro bezbariérovou dopravu. Do budoucna jsou plánované pouze bezbariérové soupravy. Turisté nejvíce využijí linky 1 a 2, které křižují centrum města a vedou po historickém obvodu města (tzv. Ringstrasse), kde se nachází nejvíce turistických památek.


  Autobusy ve Vídni

  K přepravě můžete využít také autobusy, které jsou značeny písmeny A a B a číslem od 1 do 127. Celkem po Vídni jezdí 127 linek a dostanou vás především na místa, kde nejezdí metro a tramvaje. Autobusy vozí cestující primárně v okrajových částech města a jejich prostřednictvím lze podniknout velice pěkné výlety do méně známých částí Vídně. Na autobusy ale narazíte i v centru, kde se pohybují speciálně upravené autobusy City Bus, které se vejdou i do úzkých uliček města.


  Autobusy zajišťují také noční dopravu. Vedle denních autobusových linek je v provozu 26 nočních linek označených písmenem a příslušnou číslicí od 1 do 26. Po půlnoci totiž ve Vídni přestávají jezdit tramvaje i metro, a proto  mezi 0:30 v noci a 5:00 ráno jezdí pouze autobusy. Hodně nočních linek však jezdí pouze o víkendech, nezapomeňte si vždy důkladně přečíst jízdní řad.


  Vlaky

  Součástí MHD ve Vídní je vlaková doprava S-Bahn (Schnellbahn). Projíždí skrze celé město a jeho blízké okolí. Patří sem 13 linek, které poznáte podle písmene S a číslice od 1 do 13. Chcete-li se dostat do blízkého okolí Vídně opravdu rychle, je S-Bahn nejlepší volbou. Samozřejmě zde platí stejné jízdenky jako pro celou MHD.


  Na stránkách www.wienerlinien.at najdete veškeré informace, včetně mapy a možnosti vyhledat si spoj po celé Vídni.
  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.